HCM e în semifinale!

Scris de  Duminică, 18 Martie 2018 15:12
Notează articol
(1 Votează)

Handbal feminin, Cupa României, Corona Braşov - HCM Râmnicu Vâlcea 27-31 (12-17)

Elevele lui Sbora au învins Corona, la Braşov şi sunt la un meci distanţă de participarea în cupele europene.

Handbalistele de la HCM Râmnicu Vâlcea au reuşit calificarea en-fanfare în semifinalele Cupei României. Elevele lui Gheorghe Sbora au trecut la pas de Corona, chiar la Braşov. Glibko şi compania au condus la pauză cu 12-7 şi s-a impus în final cu 31-27.

S-au desprins încă din debut, emoţii în repriza a doua

Corona Braşov şi HCM Râmnicu Vâlcea s-au aflat faţă în faţă şi în prima etapă a acestui sezon compatiţional. După 60 de minute de are luptă, ardelencele s-au impus la limită. De data aceasta meciul s-a desfăşurat după un cu totul alt scenariu. HCM Râmnicu Vâlcea a început tare partida de la Braşov. Pe fondul unei evoluţii bune ale Irynei Glibko, a Martei Lopez şi a portarului Razum, echipa noastră s-a desprins la 11-6, 12-7 şi a intrat la cabine cu un avans de 5 goluri, 12-7. La doar câteva minute de la reluare, elevele lui Gheorghe Sbora au avut şi cea mai mare diferenţă a partidei, 19-13 şi, se părea, că se vor califica fără emoţii. Corona a revenit spectaculos, cu Sorina Târcă în formă de zile mari. Ardelencele au egalat la 21 şi apoi au condus la un gol diferenţă. Ultimul sfert de oră le-a aparţinut în totalitate vâlcenelor care au egalat la 23 apoi au marcat de cinci ori consecutiv şi adversarele nu au reuşit să se mai apropie. Vâlcea a avut timp să facă şi spectacol, dupăo aeriană finalizată de Gavrilă şi s-a calificat în faza semifinacelor Cupei României, cea mai mare performanţă a handbalului feminin vâlcean după desfiinţarea Oltchimului.

Încă un singur pas spre cupele europene

În penutimul act al competţiei au mai ajuns CSM Bucureşti, HCM Roman şi Dunărea Brăila. În cazul în care vor juca finala contra campionelor de la Bucureşti, vâlcencele îşi asigură deja un loc în viitoarea ediţie e cupelor europene. Câştigătoarea Cupei României o să se stabilească îm urma unui turneu final.

Corona Braşov - HCM Râmnicu Vâlcea 27-31 (12-17)

Corona Braşov: Hosu, Mîrcă Olariu (portari), Tîrcă 9 goluri, Chiper 7, Buceschi 5, Tiron 2, Tătar 2, Popa 2, Ciuciulete, Creţu, Neagu, Bloj, Hotea, Chiricuţă, Bucur

HCM Râmnicu Vâlcea: Razum, Ciucă, Blazek (portari), Glibko 11 goluri, Lopez 6, Gavrilă 3, Manea 3, Fernandez 3, Adespii 2, Vukcevic 2, Vasileuskaya 1, Băcăoanu, Krnic, Florica, Khouildi, Badea

Aruncări de la 7m: 6/4, respectiv 4/3

Eliminări: Chiper, Bloj, Tătar, respectiv Adespii (2), Vukcevic (2)