HCM, victorie importantă cu Romanul

Scris de  Joi, 11 Ianuarie 2018 18:57
Notează articol
(0 voturi)

Vâlcencele antrenate de Roşca s-au impus în faţa moldovencelor şi rămân pe locul secund al clasamentului n în runda viitoare echipa noastră joacă un alt meci important, la Cisnădie.

La reluarea campionatului în Liga Florilor la handbal feminin, gruparea antrenată de profesorul Aurelian Roşca, HCM Rm. Vâlcea, a debutat cu victorie, 22-19, contra formaţiei antrenate de cel care o perioadă a fost şi antrenor la Vâlcea, Constantin Ştefan, CSM Roman. Meciul a fost unul extrem de echilibrat, până în ultimele zece minute ale sale. Formaţia antrenată de Ştefan îşi juca ultima şansă de a mai spera la un loc de cupă europeană şi avea mare nevie de măcar un punct în sala sporturilor Traian. Echipa noastră, încurajată în permanenţă de peste 1500 de spectatori, a început mai bine, a condus în permanenţă pe parcursul primului mitan dar nu la mai mult de două goluri diferenţă. Moldovencele s-au ţinut scai şi au intrat la cabine cu un handicap minim, 12-11. Şi primele 20 de minute ale reprizei secunde au fost echilibrate. Romanul a revenit şi chiar a condus. Momentele cheie, însă, au fost gestionate foarte bine de HCM, care s-a distanţat spre final şi la cinci goluri şi a câştigat cu 22-19, în ciuda eforturilor moldovencelor de a reveni în meci. Din nou cea mai bună jucătoare a formaţiei noastre a fost ucraineeanca Glybko, autoare a 9 goluri, o evoluţie foarte bună având şi portarul Petra Blazek, cu multe parade importante în meci. Cu această victorie, HCM rămâne pe locul 2, la un punct în faţa formaţiei SCM Craiova, 29-24, aseară, în Bănie, cu Rapid, şi la două puncte în faţa ocupantei locului 4, Măgura Cisnădie, 29-26, ieri, la Bistriţa. Surpriza rundei s-a înregistrat la Braşov, acolo unde Corona din localitate a cedat contra vicecampioanei en-titre a României, Dunărea Brăila şi a ieşit din cursa pentru podimul clasamentului. Duminică, 14 ianuarie, de la ora 20,00, vâlcencele vor juca la Cisnădie, cu Măgura.

HCM Râmnicu Vâlcea - HCM Roman 22-19 (12-11)

Sala Sporturilor Traian, spectatori 1500

Au evoluat formaţiile:

HCM: Blazek, Razum, Ciucă - Glibko 9, Vasileuskaya 4, Fernandez 3, Florica 2, Lopez 2, Adespii 1, Băcăoanu 1, Krnic, Craiu, Mitrache, Khouildi, Vukcevic, Badea. Antrenor Aurelian Roşca

HCM Roman: Vârtic, Cilic, Iuganu 3, Polooşer, Ferfolja 1, Stoleru 2, Iovănescu 3, Simion 5, De Souza 5, Petrescu. Antrenor Constantin Ștefan.

2. HCM Rm. Vâlcea         11      8        0        3        281-247       24

3. SCM Craiova               11      7        2        2        291-252       23

4. Măgura Cisnădie          11      7        1        3        289-262       22

5. Corona Braşov            11      6        0        5        286-267       18

6. CSM Bistriţa                11      6        0        5        289-301       18

7. HC Zalău           11      5        1        5        277-280       16

8. Dunărea Brăila             11      5        1        5        250-257       16

9. CSM Roman                11      5        0        6        269-278       15

10. Danubius Galaţi         10      4        0        6        189-218       12

11. Unirea Slobozia         11      3        1        7        251-288       10

12. Rapid Bucureşti         11      3        0        8        275-325       9

13. U Cluj                        10      1        2        7        237-280       5

14. CSM Slatina              11      0        2        9        241-285       2