Debut cu dreptul pentru tricolore

Scris de  Vineri, 11 August 2017 18:53
Notează articol
(0 voturi)

Echipa naţională de handbal feminin Under 17 a României a debutat cum nu se putea mai bine la Campionatul European care are loc în Slovacia. Tricolorele au întâlnit o echipă puternică, favorită la medalii, Franţa. Tricolorele s-au impus cu 26-23, după ce au condus şi la pauză cu 11-10. Româncele au condus în permanenţă, dar partida a fost echilibrată din primul şi până în ultimul minut. De menţionat este că interul vâlcean, Alicia Gogârlă, la doar 14 ani a marcat de trei ori. Pentru România au evoluat Diana Ciucă, Andreea Chetraru (portari), Andreea Popa - 7 goluri, Andreea Târşoagă - 6, Denisa Vâlcan - 3, Isabela Dragnea - 3, Alicia Gogârlă - 3, Monica Bărăbaş - 2, Isabela Marin - 1, Ştefania Jipa - 1, Ioana Bălăceanu, Oana Căprar, Patricia Moraru, Marina Ilie, Cristina Pică şi Andra Moroianu.