×

Avertizare

JUser: :_load: Imposibil de încărcat utilizatorul cu ID: 417

Cei mai iubiţi 100 de vâlceni Ion Nicolae, un primar gospodar pentru comuna Câineni

Scris de  Duminică, 12 Noiembrie 2017 19:18
Notează articol
(0 voturi)

Ion Nicolae este primarul comunei Câineni de ani buni, iar în toată această perioadă a reuşit să-şi aducă aportul privimd dezvoltarea localităţii. A reuşit acest lucru atât cu fonduri locale, guvernamentale, dar şi cu fonduri europene. Infrastructura localităţii este pusă la punct în mare parte, dar a continuat şi cu investiţii în domeniul învăţământului şi al sănătăţii. Şi pentru perioada următoare are în vedere o serie de investiţii despre care ne-a vorbit în interviul de mai jos.
Domnule primar, în primul rând, spuneţi-ne câteva cuvinte despre locul de naştere, studiile pe care le-aţi urmat, dar şi câteva cuvinte despre parcursul dumneavoastră profesional!
- M-am născut în data de 13 decembrie 1960, în comuna Câineni. Ca studii, am terminat liceul la Vasile Roaită, însă clasele a VII-a şi a VIII-a le-au urmat la Cluj, dar şi prima treaptă de liceu. Apoi, un an, l-am urmat la Liceul Sportiv Bacău şi anul patru l-am terminat la Vasile Roaită. Mi-a plăcut sportul şi de la bun început am vrut să mă duc acolo. În schimb, părinţii mei m-au dat la Cluj, pentru că acolo aveam o mătuşă din partea mamei, profesoară. Abia după prima treaptă de liceu am putut să iau singur hotărârea de a mă duce la Liceul Sportiv Bacău. Ulterior, la Facultatea de la Oradea, am urmat Ingineria Mediului. Parcursul profesional a fost unul chiar foarte bun. Am lucrat zece ani la Uzina Mecanică Mârşa. A fost o perioadă foarte, foarte bună, o perioadă în care se câştiga foarte bine. Eram lăcătuş mecanic şi făceam instalaţiile de frânare la autotrenurile de 20 de tone. După ’90, din păcate, a fost o perioadă de un an sau doi în care nu mai era de lucru şi am considerat că nu mai este cazul să fac naveta degeaba. În toată această perioadă, mă trezeam la 4 dimineaţa, la ora 04.25 aveam trenul şi veneam acasă seara la 18.00, iar dimineaţa o luam de la capăt. Anterior locului de muncă de la Mârşa, doi ani am lucrat la Râmnicu Vâlcea. M-am întors cumva acasă pentru că sunt legat de aceste locuri. Cu un singur lucru nu m-am acomodat şi anume cu locuitul la bloc. Cu acest lucru m-am confruntat şi la Râmnicu Vâlcea. În 1991 m-am căsătorit şi apoi m-am privatizat, chiar în toamna acelui an. Împreună cu un asociat am redeschis o brutărie. După ce m-am căsătorit, am devenit tatăl al doi copii, Ionuţ şi Elena, iar când au împlinit vârsta să meargă la şcoală, a trebuit să cumpăr un apartament la Râmnicu Vâlcea. Copiii acolo au învăţat, la Şcoala Generală nr. 2. În cazul acesta, soţia a trebuit să stea cu ei, iar eu, practic, eram navetist. Tot în 1990 am fost ales preşedintele Obştei de Moşneni Câinenii Mari. Nu ştiam ce înseamnă Obşte de Moşneni. Avem 30 de ani. În data de 4 aprilie 1990 am fost a doua obşte din judeţ reînfiinţată cu hotărâre judecătorească. Am fost preşedintele Obştei 17 ani, cu o perioadă de întrerupere atunci când am candidat la Primărie. După primul eşec, am revenit ca preşedinte de Obşte, iar acum sunt la al treilea mandat de primar.
Cum s-a dezvoltat comuna Câineni în toată această perioadă de când sunteţi primar?
- Dacă ar fi să îmi dau un calificativ aş spune un „calificativ bun”. Înainte de toate am reuşit să urnim roata din loc. În momentul în care am venit la Primăria Câineni, efectiv, nu era nici o investiţie în desfăşurare. Doar pe Ordonanţa 7 începuse investiţia de alimentare cu apă. În rest, eu nu ţin minte nici o investiţie care să se fi efectuat după Revoluţie. În satul Câinenii Mici nu exista Cămin Cultural. Era o construcţie a Cooperaţiei, o hală cu nişte stâlpi de beton şi doar atât. În primul mandat am reuşit şi am făcut Căminul Cultural modern, cu bucătărie, cu centrală termică, grupuri sanitare şi am adus într-un fel lucrurile la normalitate. O altă problemă cu care se confrunta comunitatea din Câinenii Mici era că pe valea satului exista o suprafaţă de teren de câteva hectare, unde oamenii îşi construiseră locuinţe, dar nu aveau dovada proprietăţii. Când nu ai autorizaţie de construire, nu te poţi racorda la CEZ. M-am luptat şi am rezolvat această problemă, cu toate că la început am avut nişte incidente cu o parte dintre ei. A trebuit să obţin ordinul Prefectului pe suprafeţele respective şi să le trec în domeniul Primăriei, deşi oamenii le amenajaseră. Unii dintre ei au înţeles ce vreau să fac. M-am dus la Prefectură şi am obţinut Ordinul prefectului. Apoi am intabulat toate aceste terenuri şi după aceea am obţinut Hotărârea de Consiliu Local prin care să vând aceste terenuri. Le-am vândut la un preţ modic şi abia atunci oamenii au înţeles că le-am făcut un mare favor. A fost una dintre problemele cu care ne-am confruntat, dar pe care am reuşit să o rezolv. În perioada respectivă, am început reabilitarea căminelor culturale în toate satele. Am realizat acest lucru în satele Robeşti, Grebleşti şi anul acesta, în Câinenii Mari. Într-un fel, căminele culturale le-am pus la punct. O altă problemă a fost cea legată de şcoli. În satul Grebleşti, în primul mandat, funcţiona o grădiniţă. Am reuşit şi am făcut grupuri sanitare şi am pus centrală termică. La şcoala din Grebleşti am făcut, de asemenea, o reabilitare, dar şi în Câinenii Mici. În schimb, în Câinenii Mari, am avut un proiect depus prin PNDL. Am depus acest proiect de reabilitare a şcolii. Actualmente, este singura şcoală cu clasele I – VIII, singura şcoală gimnazială din comună. Din păcate, cea de la Grebleşti, acum doi ani, a fost desfiinţată şi a rămas doar şcoala primară, din cauza efectivului scăzut de elevi. Aceasta rămăsese singura şcoală care nu a fost reabilitată şi pentru care nu am obţinut finanţare, deşi am depus două proiecte. Unul la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului şi unul chiar la Ministerul Educaţiei şi Cercetării. Anul acesta, în 2017, am avut bani la bugetul local şi am alocat o sumă de 400 de mii de lei pentru reabilitare. Am reuşit şi am rezolvat problema cu termopanele, iar acum trebuie să începem lucrările la acoperiş şi la celelalte de reabilitare.
Legat de proiectele privind infrastructura localităţii ce ne puteţi spune?
- Una dintre realizările cele mai mari a fost cea privind infrastructura. Am accesat un proiect pentru 7,5 kilometri de drumuri de interes local. Am avut foarte multe bătăi de cap… Câştigătorul licitaţiei a fost HidroConstrucţia SA, iar în primii trei ani am reuşit să asfaltez doar doi kilometri de drumuri. Trebuie să recunosc că sumele venite de la Guvern au fost foarte modice. Dacă în trei ani am primit 100.000 de lei, în ultimul an, am primit întreaga sumă. Astfel, am avut fericita ocazie să colaborez cu directorul de la Hidroconstrucţia Alba şi care mi-a promis că în două săptămâni o să am asfaltul turnat. Am reuşit şi am făcut 7,5 kilometri drumuri de interes local în toate cele patru sate ale comunei şi cum era normal, am început cu arterele principale, cu centrul, cu drumurile care duceau la şcoli, la biserici şi la căminele culturale. Acum, în cel de-al treilea mandat, am accesat din nou proiecte. Am făcut un nou proiect pe Ordonanţa 28, în care mai erau opt kilometri de drumuri de interes local şi aşa era acoperită întreaga suprafaţă de drumuri. Din păcate, nu am obţinut finanţare în prima etapă. Am depus alt proiect pentru reabilitarea dispensarului uman, care ne-a fost aprobat. În perioada PD-ului, aceste dispensare s-au închis . Ba chiar şi spitalele şi nu aveam nici o măsură prin care să îl putem reabilita. Alt proiect a fost Şcoala din Câinenii Mari prin GAL. Am omis să spun că am înscris comuna Câineni în GAL-ul din care fac parte zece primării. Doar trei fac parte din judeţul Vâlcea, respectiv Boişoara, Titeşti şi Câineni. Am avut reuşite şi rezultate foarte bune cu acest GAL. Tot prin Grupul de Acţiune Locală am făcut şi teren de sport multifuncţional la Şcoala din Câinenii Mari. De asemenea, am reuşit să obţinem un buldoexcavator foarte necesar pentru comuna noastră . O altă investiţie a fost amenajarea unui parc în faţa primăriei. Reuşitele au fost totale, asta şi pentru că lucrăm cu o firmă de consultanţă foarte performantă şi care pentru prima dată, mi s-a spus că închei contractul în momentul în care primesc finanţare. Un alt proiect pe care l-am depus a fost pentru reabilitarea drumurilor forestiere. Vrem să reabilităm drumul forestier din Boia. Am ţinut cont de faptul că acolo există şi Mănăstirea Boia. Este un drum care se ramifică din DN7 D. Era vorba de amenajarea a 12 kilometri de drumuri, poduri, podeţe, rigole de scurgere. Proiectul a fost declarat eligibil în prima fază şi am avut controlul de la Craiova. În schimb, după puţin timp, am fost anunţat că s-a constatat o interpretare diferită a fondului forestier şi acum aşteptăm un rezultat în acest sens privind soarta proiectului. Mai avem un proiect privind amenajarea unor toalete. Normele europene ne obligă ca toaletele să fie în incinta şcolii şi nu în fundul curţii. Prin GAL, avem repartizată suma de 58.000 de euro. Am întocmit un proiect pentru amenajarea şi construirea acestor toalete. Avem în vedere şi o investiţie privind amenajarea a două trotuare pietonale în satul Robeşti. Acolo avem probleme mari cu DN 7. Circulaţia rutieră este foarte intensă şi s-au întâmplat şi accidente care s-au soldat, din păcate, cu morţi. Ne-am propus să amenajăm două trotuare pietonale. Vom face această investiţie cu fonduri proprii. Este vorba de o distanţă de 300 de metri pe partea dreaptă. Avem proiect făcut şi îl vom supune în Consiliul Local pentru aprobare. Anul 2017 a fost primul an de când sunt primar în care am avut şi banii necesari unor investiţii, asta datorită faptului că s-au vândut două MHC-uri în zona noastră, în Boia. Raportul de evaluare a fost făcut la un preţ mai mare să se încaseze bani mai mulţi şi atunci şi Primăriei i-a revenit o sumă destul de mare şi pe care am repartizat-o în şedinţa din Consiliu Local pentru investiţii şi pentru necesităţile cu care ne confruntăm. Am omis să spun că în cel de-al treilea mandat am modernizat sistemul de iluminat public în toată comuna. S-au pus lămpi cu LED şi a fost o investiţie care s-a ridicat la suma de 220 de mii de lei. Un alt obiectiv important a fost să reînfiinţez farmacia în comuna noastră. Până la venirea mea la Primărie, farmacia a fost desfiinţată, iar oamenii erau nevoiţi să-şi achiziţioneze medicamentele din Brezoi. Acum avem un spaţiu foarte frumos amenajat şi o farmacie chiar ultramodernă.
Cum credeţi că va arăta comuna Câineni peste cinci ani?
- Eu ştiu ce am de făcut ca această localitate să arate aşa cum mi-aş dori. Eu, întotdeauna am spus, ca şi primar trebuie să te preocupe în primul rând sănătatea, şcoala, pentru că acestea sunt bazele unei societăţi şi apoi infrastructura. Trebuie să creezi condiţii cât mai bune pentru cetăţeni, dar contează şi posibilităţile financiare pe care le ai. Sunt conştient că reuşita noastră ca primari este reprezentată de accesarea de fonduri. S-au adus chiar milioane de euro în comuna Câineni pentru investiţiile derulate. Aş vrea să fac un sistem de iluminat peste podul care traversează râul Olt. Vreau să întocmesc acest proiect, dar sper să am şi banii necesari. Vreau să pun câte cinci, şase lămpi pe fiecare parte a podului. Am promis asta celor din Câinenii Mici, satul în care sunt cei mai mulţi tineri. M-am angajat să fac acest lucru şi sunt convins că o să reuşesc să le realizez. De asemenea, lipseşte un teren de sport în comuna noastră şi va trebui să găsesc o locaţie.
Vă mulţumesc!

Citit de 400 ori

Echipa redacțională a cotidianului Viața Vâlcii

Cotidian editat de SC PETRAS SRL

Rm. Vâlcea, Aleea Teilor, PT 1 Ostroveni, judeţul Vâlcea

email: viata.valcii@mail.com
viatavalcii@yahoo.com
Tel./fax 0250-73.23.24
Tel: 0350-41.24.63

Viaţa Vâlcii (Online) = ISSN 2501-5540 ISSN–L 2501-5532
Editor şef: Petre Tănăsoaica

Consiliul de administratie:

Director administrativ financiar:
Redactor şef: Petre Tănăsoaica
Secretar general de redacţie:Laura Bondoc

Redactie:

Politică: Petre Tănăsoaica
Economic-social-administrativ: Narcisa Andrei
Cultură: Laura Bondoc
Sănătate, fapt divers, eveniment:
Cronicar sportiv: Gabriel Cîrjaliu
Senior editor: Nicolae Dinescu
Tehnoredactare: Sorin Dina
Administraţie-difuzare: Marin Cernătescu